"Évadzárónyitó" a Budapesti Operettszínházban!

2015.09.08 Kovács Gergely

A Budapesti Operettszínház szeptember 7-én tartotta évadnyitó társulati ülését, melyen Lőrinczy György főigazgató értékelte az előző, 2014/15-ös évadot, szólt a színházra váró új feladatokról, beszélt a társulati

A Budapesti Operettszínház szeptember 7-én tartotta évadnyitó társulati ülését, melyen Lőrinczy György főigazgató értékelte az előző, 2014/15-ös évadot, szólt a színházra váró új feladatokról, beszélt a társulati változásokról és köszöntötte az új tagokat. Kerényi Miklós Gábor művészeti vezető ismertette a tervezett bemutatókat.

„Nálunk az évadnyitó egyben az évadzáró társulati ülés is, hiszen egész nyáron dolgozunk” - kezdte szavait Lőrinczy György, majd hozzátette: minden percét élvezte annak a 10 hónapnak, amióta az Operettszínházat igazgatja. A számokról szólva a főigazgató elmondta, hogy a 2014-2015-ös évadban a Budapesti Operettszínház Budapesten (Nagyszínpad, Átrium, Magyar Színház, Raktárszínház) 435 előadást játszott, amit mintegy 300 ezer néző látott. Emellett számos kül- és belföldi turnén, illetve vendégjátékon 138 előadást tartottak, melyet 157 ezren tekintettek meg. Az elmúlt évadban tehát a budapesti, a vidéki és külföldi helyszíneken összesen 573 előadáson hozzávetőlegesen 457 ezer embernek játszott a társulat. „Aki irigyli a jegybevételhez kötődő TAO támogatásunk arányát, az láthatja, milyen sokan voltak kíváncsiak ránk és váltottak jegyet előadásainkra, amiért mi egész évben igen sokat teszünk” – tette hozzá Lőrinczy.
A jövő évi tervek között még több vidéki és külföldi fellépés szerepel Ázsiától Los Angelesen át az arab térségig és Soprontól Nyíregyházáig, amire, mint a főigazgató hangsúlyozta, kifejezettem kérte is a színházat az intézményt fenntartó Emberi Erőforrások Minisztériuma. Ennek megfelelően várhatóan kicsit átalakul az évad és meghirdetnek egy teljes nyári szezont június elejétől augusztus végéig, amikor elsősorban vidéki vendégszereplésekre kerül majd sor.

Lőrinczy György beszélt a társulatot érintő változásokról is. „A társulati színházban hiszünk. Az Operettszínházban olyan családias légkör uralkodik, ahol az idősek a tapasztalatukat és a habitusukat teszik bele az egyes produkciókba, a középgeneráció húz, közben pedig képezzük a fiatalokat, akiket a ’Mi is itt vagyunk’ kampánynak köszönhetően már jól ismerhet a publikum”. Lőrinczy hangsúlyozta, hogy a 2016-os évtől kezdődően a költségvetés várhatóan lehetőséget biztosít majd a nemzeti minősítésű intézményeket megközelítő béremelésekre.

„Régen sok időt töltöttek az Operettszínházban és nagy öröm, hogy mostantól ismét gyakran lépnek majd fel nálunk”- ezekkel a szavakkal konferálta fel Csere Lászlót és Vásári Mónikát a főigazgató, majd bemutatta az új társulati tagokat. Az idei évadtól az Operettszínházat erősíti Auksz éva és Sipos Imre, akik a Pesti Magyar Színházból érkeznek és Ottlik Ádám, aki a Pécsi Nemzeti Színházból szerződik a fővárosi teátrumhoz. A balettkarban 6, a musical együttesben 4, az énekkarban 5, a zenekarban 2 új tag van, mellettük 3 rendezőasszisztenssel gyarapodik a színház. A megnövekedett elvárások, a többlet feladatok és a sok külföldi fellépés miatt bővült a műszaki dolgozók, a titkárság, a menedzsment és az évados musical ensemble tagjainak létszáma. A vendégszólistákkal együtt mintegy 50 új taggal kezdi meg 2015/16-os évadát a Budapesti Operettszínház.

A főigazgató tájékoztatott arról is, hogy az évad első felében vendégként lép fel A denevérben Balczó Péter, a Magyar Állami Operaház, Vermes Tímea, a Pécsi Nemzeti Színház tagja. A Sybill Nagyhercegeként Miller Zoltánt láthatja majd a közönség, a Virágot Algernonnak női főszerepében pedig Földes Eszter mutatkozik be. A vendég alkotók között a főigazgató kiemelte a színházban első alkalommal dolgozó Cser Ádámot, a Miskolci Nemzeti Színház zeneigazgatóját, aki a Sybill karmestere és zenei vezetője lesz, Juronics Tamást, a Szegedi Kortárs Balett vezetőjét, aki a Chicagói hercegnőt koreografálja majd és Tihanyi Ildikót, aki a Sybill jelmezeit tervezi.
Leköszönt balett-igazgatói tisztségéről Lőcsei Jenő, aki 14 év után válik meg posztjától. Mostantól koreográfusként vesz részt a társulat munkájában, a balettkar vezetését Szabó Erika megbízott tánckarvezetőként veszi át.

Új játszóhellyel bővül majd várhatóan a következő, 2016/17-es évadtól a teátrum- mondta Lőrinczy György. Sokévnyi viszontagság után visszakerült a színházhoz a Moulin Rouge. Az épület a jövőben - egy felújítást követően - Kálmán Orfeum néven a Budapesti Operettszínház kamaraszínházaként és kávéházként fog működni.

Kerényi Miklós Gábor művészeti vezető beszédében kiemelte: „egységesen kell képviselnünk a magyar zenés népszínház ügyét. Egy hatalmas közönséget úgy kell tudni kiszolgálni, hogy miközben örömet és szórakozást kínálunk, mégsem szabad elfelejtenünk, hogy tudnunk kell gondolati kalandot is biztosítani a nézők számára. Mindeközben legfontosabb a művészi hit és alázat” – hangsúlyozta KERO, majd ismertette az évad tervezett bemutatóit.
Szeptember 18-án a Verebes István által jegyzett nagysikerű Mágnás Miska felújításával kezdődik az év, ezt követi a KERO rendezte A denevér felújítása október 2-án, melyet 16 alkalommal a tel-avivi operában is előad majd a társulat. November 20-án a Raktárszínházban mutatják be a Virágot Algernonnak című kamaramusicalt Somogyi Szilárd rendezésében, december 4-én Jacobi Viktor nagyoperettjét, a Sybill-t, melyet Szabó Máté állít színpadra. Az évad egyik „zászlóshajója” Lévay Szilveszter legújabb musicalje a Marie Antoinette március 4-től látható a nagyszínpadon, KERO rendezésében. Április 22-én debütál Kálmán Imre különleges jazzoperettje, a Chicagói hercegnő, melyet Lőrinczy Attila alkalmaz mai színpadra és Béres Attila rendez. Az évad utolsó bemutatójára május 20-án az Átrium Film- Színházban kerül sor. A Pedro Almodovar kultuszfilmje alapján készült a Nők az idegösszeomlás szélén című Londonból érkező musicalt Réthly Attila rendezi.

Több együttműködésre is sor kerül a következő évadtól – vette vissza a szót Lőrinczy György. Így a kaposvári Csiky Gergely Színházzal karöltve állítják színpadra Lehár Luxemburg grófja című operettjét, a székesfehérvári Vörösmarty Színházzal közösen az Abigél-t, a Miskolci Operafesztiválon, a nyáron bemutatott Fekete Gyula opera, az Egy anya története novembertől a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel együttműködésben, a Zeneakadémia Solti György Kamaratermében kerül műsorra, Zsótér Sándor rendezésében, Ladányi Andrea koreográfiájával. Tovább játsszák Debrecenben a tavalyi évben bemutatott Marica grófnő-t, a Viktória című nagyoperettet pedig „kölcsönadják” a Miskolci Nemzeti Színháznak. A Szegedi Szabadtéri Játékokkal közösen egy új bemutatót tartanak a jövő nyáron.

A társulat egy perces néma felállással emlékezett azokra a társulati tagokra és vendégművészekre, akik az elmúlt egy évben hunytak el, mint Bajor Imre, Balikó Tamás, Magasházi István, Kállai István, Mednyánszky Ági.

Lőrinczy György az Operettszínház nevében több intézménynek gratulált születésnapja alkalmából: a 120 éves Vígszínháznak, a 150 éves Csokonai Nemzeti Színháznak és a 150 éves Színház- és Filmművészeti Egyetemnek. Az egyetemmel összefüggésben a főigazgató elmondta, hogy a Magyar Operett Napján közös konferenciát szerveznek az SZFE-vel, mely a műfajjal kapcsolatos aktuális kérdéseket járja körbe.

Egész évben, sőt 2016-ban is folytatódik a 100. születésnapját ünneplő Csárdáskirálynő turné, melynek egyik jelentős állomása az a nagyszabású gálaest, amit november 17-én tartanak az Operettszínházban, és amelyen már biztosan fellép Rost Andrea a bécsi Volksoper új produkciójának Szilviája, Nyári Zoltán az Operaház tenoristája, Molnár Piroska és Bodrogi Gyula, a Nemzet Színészei. Egy nagy, közös fináléra meghívnak minden olyan hazai művészt, aki az elmúlt évtizedekben a Csárdáskirálynő főszerepeiben az Operettszínház színpadára lépett. Élőben kapcsolnak majd Dohába, ahol aznap a társulat egy része fellép. A gálához kapcsolódóan az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet szakmai segítségével nyílik majd kiállítás – tájékoztatott a főigazgató.

A színház társulatában számos művész és színházi munkatárs ünnepelt idén kerek évfordulót. Volt, akit születésnapja és volt, akit a Budapesti Operettszínházban töltött hosszú évtizedek munkája miatt köszöntött a teátrum vezetősége. Rajkovics Zoltáné Márti jegypénztárosnak, Kovács Zsuzsa művésznőnek és Földes Tamás színművésznek születésnapja alkalmából gratulált a főigazgató, míg Királyné Szabó Erika 40 éve, Marik Péter, a színház örök tenorja, 45 éve tagja a társulatnak. Hegedűs Zsóka 40 éve, és Foczmann István 50 éve tölti be operettszínházi szolgálatát és mindketten kerek születésnapjukat is ünnepelték.
Pattantyús Anikó koreográfus-asszisztens több mint negyven év után nyugdíjba vonult. A Lőcsei Jenő balett igazgató jobb kezeként is dolgozó kollegát álló tapssal búcsúztatták a színházban.
Lőrinczy György végezetül újra gratulált az idén Kossuth-díjat elnyerő Oszvald Marikának és külön köszöntötte Kalocsai Zsuzsa primadonnát, aki a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést kapta meg augusztusban.



 

CSATLAKOZZ HOZZÁNK


Neked ajánljuk
AJÁNLÓ
HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Ha feliratkozol hetente elküldjük neked a legfrissebb cikkeket.

Neved*:
E-mail címed*:
 

EZT OLVASTAD

Médiaajánlat   Impresszum - kontakt   Adatvédelem   © Minden jog fenntartva - Musicalinfo.hu 2006-2024